Kontakt:

Napíšte nám:

Cintorín:

Šport

"ŠPORT JE FENOMÉN, ktorý rozdeľuje a spája"

Šport predstavuje prostriedok rozvoja osobnosti, upevňuje zdravie človeka a je prostriedkom trávenia voľného času, ako jedna z mála oblastí života ľudí má v spoločnosti svoje historicky definované postavenie.

Obec Bziny sa nachádza v miernom podnebnom pásme so štyrmi ročnými obdobiami, ktoré umožňujú obyvateľom vykonávať rôzne športové a rekreačné aktivity počas celého roka.

Začiatok športovej činnosti v Bzinách siaha do prvej polovice 20. storočia. Hlavnou činnosťou bol volejbal. Trávnatá rovina na Pľacoch  dobre slúžila tomuto účelu.
Vtedajší študenti cez vakácie týmto športom trávili svoj voľný čas.Boli to napr. Šimon Záhora Pavlov starší a mladší, Pavol a Karol Adamec, Ján Habáň,  Jozef Kapitán, Ján Záhora - Kinkas, Anton Biel,František Brouner, Jozef Dutraj - Šimov. Zapojili sa aj študenti z Medzibrodia . Jozef Janota,  Jozef Baňďoš, Jozef Sárený, Jozef Vrbovský, z Kňažej Jozef Laurinčík... Svoje sily si merali so športovcami z Oravského Podzámku a z rekreačného strediska YMKY. Občerstvenie malinovkou ich čakalo u Brounera.
V 60-tych rokoch 20. storočia vybudovali Kovohuty n. p. Mokraď na zamokrených pozemkoch lokality Place športové ihrisko pre futbal. Tento šport našiel zanietencov aj v okolitých obciach a ihrisko tak našlo plné využitie. Patrí k nemu aj ubytovňa pre turistov.
Postupne vznikali aj iné športové odvetvia. Zväzarm a Združenie technických športov a činností viedli strelecký oddiel. V okresnom meradle dosahoval výborné výsledky. V streľbe vynikala Alžbeta Poláčiková.
Neskôr sa v obci aktívne rozvinul aj stolný tenis. Nositeľom športových akcií  v obci bol Obecný športový klub, ktorý viedol Ján Beňuš starší.

TJ Poľnohospodár Bziny


V roku 1981 vznikla  v Bzinách TJ Poľnohospodár Bziny, ktorej zakladateľom bol Ján Beňuš st. V druhej polovici osemdesiatych rokov sa občania podieľali na rekonštrukcii tribúny a šatní  TJ Poľnohospodár Bziny. TJ bola neskôr premenovaná na FK Manna.Osamostatnenie obce sa prejavilo aj v športe. Futbalový klub Manna bol v roku 1995 premenovaný na Futbalový klub Bziny. Členovia klubu sa sa brigádnicky podieľali nielen na úpravách ihriska a jeho okolia, ale aj a skrášľovaní iných priestorov obce. V roku 1996 sa uskutočnili rekonštrukčné práce na tribúne.

Volejbalové ihrisko

V roku 1995 bolo v obci dokončené  volejbalové ihrisko, ktoré slúži svojim účelom dodnes.
V zimnom období sa ihrisko využívalo aj ako klzisko.Memoriál Jána Beňuša, st.
V roku 1992 sa konal 1.  ročník futbalového turnaja Memoriálu Jána Beňuša, ktorý vznikol.ako vzdanie vďaky zakladateľovi športového klubu na Bzinách.
V súčasnosti sa koná turnaj s medzinárodnou účasťou a zúčastňujú sa ho tímy žiakov a starých pánov  z partnerských obcí Wilkowice – Poľsko, Krásná – Česká republika,  Bziny – Slovenská republika.
 
Bziny a ženský futbal


Ženský futbal na Orave sa opäť vrátil na scénu. Po Dolnom Kubíne, Oravskej Porube a Námestove to skúšame aj v  Bzinách.  Dievčatá sa rok pripravovali na súťažné zápasy. Tie napokon absolvovali v auguste 2012 v druhej slovenskej lige a Slovenskom pohári.

Bzinské dievčatá sa dávali dokopy za pochodu. Myšlienka vznikla potom, čo skončil ženský futbal v neďalekom Ružomberku. „Dievčatá mali záujem hrať futbal aj naďalej, tak sme to skúsili,“ hovorí tréner Ján Beňuš. Ženské pokolenie prichádza na Bziny nielen z blízkeho Dolného Kubína, Kňažej či Oravského Podzámku, ale aj Trstenej, Tvrdošína, Štefanova, Liptovských Sliačov, Švošova, Ružomberka, Valaskej Dubovej.

V Slovenskom pohári sa stretli s kvalitným prvoligovým celkom zo Seliec. Po prehrách 0:3 a 0:6 sa s národným pohárom futbalistky Bzín rozlúčili. „Dievčatá nastúpili s veľkým rešpektom. Ich bojovný duch sa nezaprel a napriek inkasovaným gólom bojovali až do konca.“

Ostrá premiéra v druholigovej súťaži prišla na Hornej Nitre, kde Oravčanky zaváhali a prehrali 2:0. Napriek tomu boli lepším tímom, no nepremieňali šance a po hrubých chybách inkasovali. Podobný výsledok sa v domácom prostredí podaril Bzinám. Prvé víťazstvo v súťaži si pripísali proti Halíču. O dva góly sa postarali Lacová a Baštová. Všetky tri celky pôsobia v súťaži ako nováčikovia. „So súťažou sa len zoznamujeme. Našim cieľom bolo vyhrať aspoň jeden duel a to so nám podarilo v druhom kole. V ďalšom priebehu chceme byť vyrovnaným súperom Orlovému a Beluši,“ povedal starosta a kormidelník v jednej osobe. Uplynulú sobotu sa Bzinčanky predstavili v Orlovom. Súper aj s pomocou rozhodcu ich zdolal 4:1. Gól dala Oravcová.

Okrem starostu Jána Beňuša sa na chode ženského družstva podieľajú aj jeho syn Ján, Juraj Chomistek a Jozef Duraj. Dievčatá vybiehajú na trávnik štyrikrát do týždňa.

Káder Obecného športového klubu Bziny tvoria: Lucia Gállová – Petra Fejová, Lucia Priesolová, Miriam Oravcová, Janka Bocková, kapitánka Lenka Kuhejdová, Adriána Gregorcová, Nikola Surovčíková, Lenka Žuffová, Adriána Baštová, Jana Maslová, Jaroslava Lacová, Martina Lakoštíková, Katarína Kenderová, Erika Smiešková, Katarína Matúšková, Mária Švihoríková, Lenka Murínová, Nikola Nováková, Dominika Kunová, Veronika Sotoniaková, Dominika Kubačková, Michaela Sekerášová.

Viac -  - OŠK Bziny Baby